דפים - סיסמה לכל נשר - גיליון 1
נווט למעלה
כניסה
 

  

  

 

גיליון מספר 1
26 דצמבר 2008
כ"ט כסלו תשס"ט

 

 

 

 

עורכת: שרית יעקב
מנהלת יישום והטמעה, נשר.

 

דברי פתיחה

 

מנהלים, מורים, מטמיעים יקרים,

המיזם "סיסמה לכל תלמיד", פרי יוזמתו של מר ארנון זו-ארץ יו"ר חברת GBS ומיסודה של קבוצת עופר, פועל בכל בתי הספר בנשר מתחילת שנת הלימודים הנוכחית. למרות שעברו מאז פחות מארבעה חודשים – הצלחנו יחד לחולל מהפכה של ממש, לפחות בעיניי: כל בתי הספר עברו לתקשורת באמצעות הדואר האלקטרוני בין המורים לתלמידים ולהורים, ובבתי הספר ניכרת פעילות רבה בבניית סביבת הוראה מתוקשבת לניהול הלמידה ולהוראה מתקדמת. הפעילות כולה מרוכזת תחת הפורטל החינוכי של נשר, שמלבד בתי הספר יאגד בתוכו מעגלי משתמשים נוספים, וביניהם: המתנ"ס, השירות הפסיכולוגי,  מת"ל ואשכול הפיס. המיזם עובד בתיאום ובשיתוף פעולה מלא עם משרד החינוך, ומיזמים מתוקשבים עירוניים נוספים – כמו "מחשב לכל מורה", שנה ירוקה, מתמטיקה ועוד – משתמשים בפורטל של "סיסמה לכל תלמיד" ויוצרים בכך פלטפורמה מתוקשבת אחת לכל מערכת החינוך בנשר.

אני רוצה להודות לכל אחד מכם ולמשה לאופר, מנהל מחלקת החינוך, על חלקכם ביצירת המהפכה!

ב"סיסמה לכל תלמיד – נשר" אני מבקשת, קודם כל, לפתוח צוהר אל הנעשה בבתי הספר השונים בנשר, ובכך לתת רעיונות חדשים לפעילויות, להגדיל את השיתופיות בין בתי הספר, ולחזק את היותנו מערכת חינוך אחת. בנוסף, אשתדל לתת רעיונות נוספים, העשרה ועוד.

אשמח לתגובותיכם.

                                    בברכה, שרית יעקב.

פעילויות בבתי הספר היסודיים

 

גיאוגרפיה, סביב הים התיכון
כיתה ו'2, בי"ס גבעון, המורה: גלית גליקמן, מטמיעה: אסתי לוי

גלית גליקמן, מחנכת כיתה ו'2 בבי"ס גבעון, העלתה לאתר הכיתה מספר פעילויות מתוקשבות בגיאוגרפיה, בנושא "סביב הים התיכון". בפורטל החינוכי של נשר הובאה כבר המלצה על הפעילויות שעוסקות בכלכלה סביב הים התיכון, אלא שמאז נוספו שתי פעילויות נוספות שעוסקות בים התיכון כנתיב תחבורה. עמוד הפעילויות בנוי בצורה ברורה וקריאה, והמשימות מעמיקות ועושות שימוש יפה באינטרנט.

המלצות לשיפור: כדאי להוסיף לעמוד הפעילויות, בצורה מסודרת, את כל הקישורים שאליהם יש הפנייה מהמשימות השונות.

כיתה ו'2 (באתר הכיתה יש ללחוץ בתפריט הימני על "גיאוגרפיה – סביב הים התיכון")

אתר הרב
בי"ס ישורון, הרב עופר שמילה, מטמיעה: ענבר קצבמן

בין אתרי המקצוע של בי"ס ישורון אפשר למצוא גם את האתר המומלץ של רב בית הספר – עופר שמילה. האתר נמצא עדיין בבנייה, כמו אתרים רבים אחרים, אך כבר עכשיו אפשר להתרשם מהפעילויות המגוונות והמידע הרב שישולבו בו. כדאי לשים לב גם לשימוש שנעשה באתר בדפי wiki לצורך כתיבת פרשת השבוע.

אתר הרב

אתר כיתה א'1
בי"ס רמות יצחק א', המחנכת: ענבל קולושי, מטמיעה: שני-שרה הלוי

אתר הכיתה של ענבל קולושי מאורגן בצורה ברורה, יפה וצבעונית, אך לא מדי. באתר הכיתה נעשה שימוש באפשרויות השונות שנמצאות בסרגל הימני, ביניהן: דבר המחנכת, לוח אירועים, שיעורי בית ועוד. אך הסיבה האמתית להמלצה על אתר זה נמצאת בתחתית האתר – פעילויות בחשבון ובעברית. לב הפעילויות הן מצגות יפות ומושקעות שמתרגלות נושאים בעברית ובחשבון.

אתר כיתה א'1

עיתון בית הספר
בי"ס גלילות, עורכת: המורה לאה טאו, מטמיעה: לירון מימון

לפורטל של בי"ס גלילות מועלות כתבות שונות, פרי עטם של תלמידי בית הספר ובעריכת המורה לאה טאו. עד היום הועלו לפורטל 4 כתבות שעסקו בנושאים שונים.

עיתון בית הספר

הגשת עבודות בהיסטוריה
בי"ס רבין, שוקי שקד, מטמיע: נעם ואקרט

בשיעורי ההיסטוריה של מנהל בי"ס רבין, שוקי שקד, התלמידים מגישים את עבודותיהם דרך הפורטל. שוקי מקפיד להגיב בפורטל באופן אישי על כל עבודה ועבודה. התלמידים מתקנים את עבודותיהם בהתאם להערות ומעלים אותן שוב. ההתכתבות היא אישית וכל תלמיד רואה רק את ההתכתבות שלו עם שוקי. הפעילות רוחשת ומרשימה ואני ממליצה עליה כאן למרות שאינכם יכולים לעקוב אחריה – כל תלמיד יכול לראות כאמור רק את העבודות שלו.

אתר כיתה ב'
בי"ס בית יהושע, מחנכת: מיה מור, מטמיעה: שני רווה-אמסלם

אתר כיתה ב' בבי"ס בית יהושע של המחנכת מיה הוא אתר יפה ויזואלית ופעיל במיוחד. מיה מעלה תכנים רבים לאתר ונעזרת בתלמידיה בהעלאת שיעורי הבית לאתר. המלצה לשיפור: חשוב לדאוג שכל הקישורים בסרגל הימני יובילו לעמודים עם תוכן רלוונטי. קישור שאינו פעיל כדאי להסתיר עד להפעלתו.

אתר כיתה ב'

הערה: בגיליונות הבאים נמליץ כמובן על אתרים נוספים ופעילויות נוספות. אם ברצונכם להמליץ על אתר או פעילות – אתם מוזמנים לשלוח אליי מייל (שרית יעקב). 

 

פעילויות בבתי הספר העל יסודיים

 

חטיבות הביניים
המטמיעים: אסנת פורת, שי פורת

בחטיבות הביניים הוקמו אתרים פעילים לכל השכבות ואתרי מקצוע המשותפים לשתי החטיבות, אליהם הועלו פעילויות רבות ומגוונות. לא אצליח להמליץ בפעם הזאת על כל האתרים והפעילויות, ועל כך אני מתנצלת מראש. המשך יבוא.

פרויקט מיוחד – עיתון "לשונעת"
דורית גבאי, רכזת לשון והבנת הנקרא בחטיבות הביניים, מוציאה לאור עיתון בית ספרי בשם "לשונעת". בעיתון משולבים ניבים ופתגמים לצד כתבות אקטואליות והצעות לפעילויות בכיתה. העיתון יוצא מדי חודש ומועלה לאתר המקצוע בלשון.

לשונעת

יום זכויות האדם - פעילות מתוקשבת
רות עומר, מרכזת שכבה ז' בחטיבה ב', העלתה פעילות מתוקשבת בנושא יום זכויות האדם. הפעילות בנויה טוב ונכון ויש בה הפעלות מגוונות ואתגרים שונים לתלמידים. בסרגל הימני יש קישורים לפעילויות מתוקשבות נוספות. מומלץ.

יום זכויות האדם

חידות במתמטיקה לחנוכה
יעל נוי ועינת דוד, מורות למתמטיקה בחטיבות הביניים, העלו עמוד חידות לאתר המקצוע המשותף במתמטיקה. בעמוד זה יתפרסמו מדי חודש חידות מתמטיות מאתגרות, וכבר עכשיו, לקראת חנוכה, הועלו חידות מתאימות לחג.

חידות במתמטיקה

החטיבה העליונה
המטמיעים: אלון כדורי, גורן אלהרר

לפעילות בחטיבה העליונה יש אופי שונה ממה שהוצג עד כה. פעילותם של המטמיעים בחטיבה העליונה מתרכזת בבניית אתרי המקצוע הרבים, שיתמקדו בפרויקטים משמעותיים ויותאמו גם להכנות למבחני הבגרות. בגיליון הבא נוכל בוודאי כבר להביא דוגמאות.

ובינתיים, ראו מה עשה שי ביטון – תלמיד כיתה י"ב – שהקים בתוך האתר של מועצת התלמידים אתר לליגת הכדורגל של בית הספר. שי מנהל את האתר ומעדכן אותו באופן שוטף. שאפו.

ליגת הכדורגל

 

תמיכת ערב

 

להזכירכם, תמיכת הערב פועלת בכל יום (אבל לא בחופשים)
בשעות 22:00-17:00
וביום שישי בשעות 15:00-13:00

תומכת הערב: מריה סבויסקי
054-3283120

 

רעיונות נוספים

רגע של עברית

 

ההמלצות שמובאות בגיליון זה הן עדות חלקית לניצנים הראשונים והמרשימים של הפעילות הענפה בבתי הספר בנשר.

בגיליונות הבאים נביא המלצות נוספות מבתי הספר בנשר, אבל גם מבתי ספר בערים אחרות, השותפים למיזם.

 

בכל בתי הספר היסודיים מתנהל השנה מיזם מתוקשב מיוחד – "שנה ירוקה בנשר". מנחות המיזם הן נעמי שרוני, מנחת תקשוב יישובית מטעם משרד החינוך, וחני פלג, המנחה למדעים. המיזם המתוקשב הוא חלק משנת הקיימות שהוכרזה השנה בבתי הספר.

ומהי קיימות?

קיימות – תפיסת עולם הדוגלת בשמירה על צורכי הדור הזה ובדאגה לרווחתו בלי לפגוע באפשרות של הדורות הבאים לספק את צורכיהם (מתוך "60 מילים – הזמנה לטיול בעברית", בהוצאת האקדמיה ללשון עברית).

 

שימו לב

תגובות

 

לפורטל החינוכי של נשר הועלו המלצות לפעילויות נוספות. הפורטל החינוכי נמצא בבנייה ומומלץ בהמשך לעקוב אחרי התקדמותו.

gbs-ne.sisma.org.il

 

 

נשמח לקבל תגובות, רעיונות לפעילויות, המלצות, שאלות ואף כתבות. 

* לתגובות שילחו מייל אל שרית יעקב.

 

 

 

חג אורים שמח

לכל השותפים והעושים במלאכה. 

שנמשיך ליצור ולהאיר יחד.

שרית יעקב.